Félelmek, tévhitek és a realitás a digitális állampolgárságról szóló vita körül
Az egyik legnagyobb félelem alaptalannak látszik a bevezetéssel kapcsolatban.
A Victor Ponta és Orbán Viktor által vezetett kormányok tevékenysége között kívülről nézve elsőre több hasonlóság fedezhető fel. A valóság mégsem ez.
„Mi a helyzet Romániában? Viktor Ponta alig több mint két hónapja lett miniszterelnök a korábbi román kormányok bukása után, a romániai politikai pártszövetségi rendszer átalakulásának következtében. Legitimációja tehát összehasonlíthatatlan kisebb Orbán Viktorénál, Pontát ugyanis egyelőre senki nem választotta meg, a román választópolgárok még nem mondtak róla véleményt. Ettől még természetesen teljes mértékben legitim kormányfőnek tekinthető, olyan átfogó »reformokhoz« és személycserékhez azonban, mint amilyeneket hatalomra kerülése után röviddel meghozott, illendő a választópolgároktól kapott közvetlen felhatalmazás után nekifogni.
Victor Ponta kormánya elképesztően rövid idő alatt felfüggesztette tisztségéből Traian Basescu elnököt, leváltotta a közszolgálati médiumok vezetőit, az országgyűlés mindkét házának elnökét, az ombudsmant, alaposan megnyirbálta a bukaresti alkotmánybíróság hatáskörét és most arra készül, hogy megváltoztassa a testület összetételét is. Az eddigi romániai gyakorlattal ellentétben júniusban - az alkotmánybíróság döntésére nem először fittyet hányva - Ponta úgy döntött, hogy az elnök helyett ő képviseli országát az Európai Tanács ülésein.”